Definice výrazů

Yuri/Shoujo-ai

10. září 2011 v 14:14 | Delight ^^
thinkheart.gif image by Salisko Yuri - výraz pro vztah mezi dvěma ženami, používaný v anime a manze. Povídka, která je takto označená, je většinou o intimním vztahu dvou žen a obsahuje otevřené sexuální scény. Většinou 18+.

thinkheart.gif image by Salisko Shoujo-ai - je taktéž vztah mezi dvěma ženami, ale zabývá se spíše city. Narozdíl od yuri, kde jde většinou o intimní vztah, jde v shoujo-ai fanfiction především o pocity postav a o lásce jako takové. Výraz shoujo-ai vznikl ze dvou slov, shoujo (dívka) a ai (láska).

I přesto je více používaný výraz yuri. Někteří fanoušci neznají rozdíl mezi těmito dvěma pojmy, a když řeknou yuri, nemusí tím myslet pouze povídku zaměřenou na sexuální vztahy.

Vysvětlivky 3.

3. září 2011 v 0:26 | Delight ^^
zdroj - www.sosaci.net. ;)

kytii AU (alternative universe) - povídka, ve které jsou změněna některá důležitá fakta z knižní/filmové předlohy. Harry Potter jako pirát na lodi je AU. AU je legitimní kategorie fanfiction, není dobré ji zaměňovat se špatnou charakterizací postav (viz. OOC)

kytii Badfic, badfiction - existují dva významy tohoto slova,
a) Velmi špatná povídka, kterou autor napsal záměrně špatnou, aby své čtenáře pobavil, případně upozornil na časté chyby.
b) Velmi špatná povídka, jejíž autor však primárně nic zábavného a naučného nezamýšlel. Tyto případy jsou smutné.

kytii BFN (big fan name) - autor, jehož jméno je většině lidí v HP fandomu známé, a který získává velké množství pozitivních ohlasů.

kytii Challenge (výzva) - nápad čtenáře, obsahující základní motiv povídky, nápad, zápletku... kterou však sám nerozvede a poskytne autorovi, aby ji napsal. většinou se používá v soutěžích.

kytii Crossdressing- v takto označených povídkách se postava převléká za osobu opačného pohlaví (nejčastější jsou Draco nebo Harry jako dívka)

kytii Crossover - spojení dvou fandomů dohromady v jedné povídce, například pokud se ve vaší povídce setkají Legolas a Hermiona. je legitimní povídkovou kategorií.

kytii OOC (out of character) - odchýlení od charakteru, postava, která je OOC se v povídce chová jinak, než by se chovala v knize nebo filmu. může být i záměrné (například v parodiích,) ale většinou je důsledkem špatné charakterizace a zápletky.

kytii Preslash - povídka, ve které se schyluje ke vztahu klasifikovaném jako slash, ale povídka skončí dříve, než na sebe tyto tendence vezmou exciplitní podobu.

Co je to chakra?

29. srpna 2011 v 1:09 | Delight ^^
Chakrová soustavaChakra (čteme "čakra") je základní věc, bez které není možné používat i ty nejjednodušší techniky. Je to směs energie přítomné v každé buňce těla a duchovní energie získané pomocí cvičení a díky zkušenostem. Jakmile se tyto energie smísí, začnou proudit chakrovou oběhovou soustavou, která je podobná krevní oběhové soustavě. Touto soustavou se chakra rozvádí do všech 361 chakrových bodů v těle. S chakrou se dá manipulovat pomocí různých metod a dosáhnout tak potřebného účinku, kterého by se jiným způsobem nedosáhlo, např. chůze po vodě. Nejvíce používanou z těchto metod jsou ruční pečetě.
V závislosti na poměru, ve kterém je fyzická a duchovní energie smíchaná, lze vytvořit různé druhy chakry. Živelná chakra je nejběžnější a používá se na vykonávaní základních jutsu. Základními přírodními živly jsou země, oheň, blesk, voda, a vítr. Ninja má vždy blízký vztah k jednomu typu chakry, ale může vytvořit živelnou chakru nehledě na jeho vztah k ní. Každý živel je silnější i slabší než další živly. Pořadí je oheň, vítr, blesk, země a voda, kde každý živel je slabší než předchozí, ale je silnější než následující. Je to kruhová závislost, proto je voda slabší než země, ale je silnější než oheň.

zdroj = konoha.cz

Kdo je to otaku?

26. srpna 2011 v 2:03 | Delight ^^
Myslím, že většina z vás už tohle slovo slyšela, a pro ty, kteří ne, je tady dnes jednoduché vysvětlení. Věřím, že se vám bude hodit.
Otaku je japonský výraz pro počítačového nadšence nebo označuje osobu, která je posedlá zálibami jako je anime, manga či elektronické hry. V dnešním japonském slangu otaku popisuje fanouška posedlého specifickým tématem nebo koníčkem. Nejčastěji se užívá anime otaku (ten, kdo čas od času tráví v kuse několik dní bez odpočinku sledováním anime) a manga otaku (nadšenec japonských kreslených novel), gému otaku (hráč počítačových her) a otaku, což jsou radikální fanoušci japonských idolů, převážně mladých zpěvaček.
Je to poněkud hanlivý výraz, i když pro anime závisláky to je většinou spíše pocta. V Japonsku se tohle slovo moc nepoužívá, protože místní obyvatelé by za tenhle výraz moc rádi nebyli.

Vysvětlivky 2.

24. srpna 2011 v 13:02 | Delight ^^
další část vysvětlivek, opět z fantasmagoria... :)

rastastar Beta, beta-reader = editor, ochotný a relativně spisovatelsky zdatný člověk, který si přečte vaši povídku ještě před jejím uveřejněním a upozorní vás na gramatické chyby, překlepy, stylistické nedokonalosti, problém v zápletce, charakterizaci, dialozích... Dobrý beta-reader je spisovatelův pravý poklad, bývá slušnosti jej zmínit v záhlaví nebo na konci povídky.

rastastar Blood play = druh fetiše, při němž se k sexuálnímu vzrušení využívá krev.

rastastar Cliffhanger = způsob zakončení povídky nebo častěji kapitoly v nepříjemném momentu, jehož cílem je navnadit čtenáře, aby si přečetl další část

rastastar Darkfic = povídka, ve které převládá smutek, deprese, utrpení a která většinou nekončí dobře. Často může obsahovat smrt jedné nebo více z hlavních postav.

rastastar Fandom = komunita lidí, kteří jsou fanoušky určité knížky, seriálu, filmu...

rastastar Femslash (někdy femmeslash) = Je to podmnožina slashe, ve které jsou spolu v romantické nebo erotické situaci dvě ženy.

rastastar Fluff = povídka, která je sladká a roztomilá. Dalo by se říci, že je to pravý opak darkfic.

rastastar Mpreg ('male pregnancy) = mužské těhotenství, v povídce takto označené, otěhotní jedna z postav, navzdory tomu, že je mužského pohlaví.

rastastar MWPP era = označuje povídku, která se odehrává v době, kdy chodili do školy Pobertové. (odvozeno od počátečních jmen jejich přezdívek - Moony, Wormtail, Padfoot, Prongs)

Vysvětlivky 1.

23. srpna 2011 v 11:48 | Delight ^^
několik zkratek a výrazů v povídkách. :) co nejdříve dodám další... zdroj : www.fantasmagorium.net ;)

A/N
(author's note) = autorská poznámka, text na začátku nebo na konci povídky mimo povídku samotnou, kde autor může svou povídku okomentovat, vysvětlit, poděkovat těm, kteří mu s ní pomáhali (viz. beta-reader) apod.

Angst = povídka, v jejímž obsahu jsou nejdůležitějším prvkem syrové emoce: strach, obavy, úzkost, deprese. Stručně - hrdina psychicky trpí.

Twincest = označení incestuálního vztahu mezi dvojčaty (Bill x Tom Kaulitzovi, Padma x Parvati Patilovy, Fred x George Weasleyovi apod.)

Songfic = povídka, jejíž děj se odehrává na podkladě textu písně, která je často po slokách vkládána do povídky, nebo se dá názvem songfic vyjádřit také povídka, která je napsaná na základě nějaké písně.

S/M, sm (sadomasochism) = v takto označených povídkách najdete líčení fyzické bolesti jako nedílnou součást erotických scén.

Slash = povídka, která zobrazuje erotický nebo romantický vztah mezi dvěma osobami stejného pohlaví. Povídka nemusí obsahovat erotickou scénu, a přesto může být označována jako slash. Většinou se pod pojmem slash myslí vztah dvou mužů, kdežto pro vztah dvou žen se vžil název femslash.

Semi non-con = označuje povídku obsahující sexuální zneužití, někdo je k sexu nucen, ale nakonec se podvolí nebo se mu to začne líbit.

Rape, rapefiction = označuje povídku obsahující brutální znásilnění, bezohledné, považováno za tvrdší než hard non-con

Hard non-con = označuje povídku obsahující znásilnění, součástí je bolest, bití nebo týrání, posměšky, urážky, případně končí tragicky.

Seme/Uke

22. srpna 2011 v 0:17 | Delight ^^
V yaoi (výjimečně i v shounen-ai) se postavy dělí na dominantní (seme) a podřízenou (uke).
Laicky řečeno - seme je nahoře a uke dole. V přesném překladu znamená seme "útočník," a uke "přijímač."
Seme bývá většinou starší, silnější, nadřazenější a většinou se chopí iniciativy. Není to ale pravidlem, najdou se i výjimky, kdy může být seme slabší než uke. Oproti němu uke je osoba, která se naopak podřazuje. V sexuálním vztahu zaujímá ženskou roli, je většinou mladší, méně zkušený a slabší.

Yaoi/shounen-ai

22. srpna 2011 v 0:09 | Delight ^^
Yaoi i shounen-ai jsou japonské výrazy.

pixelky Yaoi, narozdíl od shounen-ai, popisuje sexuální vztah mezi dvěma muži, popřípadě chlapci. Zahrnují se do něj i detailně popsané erotické scény. Yaoi většinou bývá 18+ (i když to asi nikdo nedodržuje, včetně mě.)
pixelky Shounen-ai popisuje spíše vztah mezi kluky, nedochází v něm k sexuálním scénám, maximálně k polibku. Shounen-ai se více zaobírá vztahem jako takovým, než sexem.

 
 

Reklama