Hvězdy nám nepřály

6. ledna 2015 v 18:26 | Delight ^^ |  Knihy
Autor: John Green
Žánr: román
Hodnocení: 5/5


Po dlouhém otálení jsem se konečně, stejně jako většina ostatních, rozhodla si také přečíst jeden ze světových bestsellerů, o kterém se všude tolik mluvilo a přátelé mi o něm vyprávěli. Kniha o dvou mladých nemocných lidech, Augustovi a Hazel, kteří se setkají na podpůrné skupině pro lidi postižené rakovinou a zjistí, že spolu sdílejí mnoho názorů, myšlenek a pohledů na svět, které jsou v jejich nepříjemné životní situaci výjimečné a neobvyklé. Kromě jejich nemoci je spojuje také sarkastický humor, který autor dokázal v knize úspěšně popsat tak, aby nevyzněl příliš vulgárně a pobavil čtenáře.
Než jsem si knihu přečetla, neviděla jsem ani film. Znala jsem jen její přibližný děj a obsah. Myslela jsem si, že se kniha až příliš přeceňuje, protože na téma rakovina a láska již vyšlo mnoho knih, a raději jsem od ní moc neočekávala. Prvních několik stránek se mé obavy naplňovaly, ale kniha vám asi vždy připadá jiná, když jste na jejím začátku, než když se sžijete se všemi postavami a jejich uvažováním a pochopíte její pointu. Když jsem knihu četla po dobu asi deseti minut, bylo mi jasné, že už se od ní jen tak neodtrhnu.

Autorův osobitý styl krásně podtrhuje atmosféru celého příběhu; způsob, jakým vyjadřuje myšlení postav, a zajímavý děj byly další faktory, díky kterým jsem po přečtení knihy usoudila, že pocity z ní ve mně zůstanou na hodně dlouhou dobu a ihned jsem knihu zařadila mezi své nejoblíbenější. Kniha je prostoupena citáty, přirovnáními a zajímavými úvahami, z nichž většina utkví čtenářovi v hlavě dlouho poté, co knihu dočte.
Pokud od této knihy čekáte melancholickou atmosféru, smutek během čtení jejích řádků a věčné slzy, tak se mýlíte. Vzhledem k absurdním situacím, ve kterých se hlavní hrdinové nachází, je celá kniha proložena notnou dávkou sarkastického humoru, který mě i ve chvíli, kdy mi bylo z osudů Hazel a Augusta do pláče, dokázal rozesmát. Sám čtenář pak přemýšlí, zda je vůbec normální se bezostyšně smát, zatímco postavy v knize vedou rozhovor o umírání.
Protože v knize bylo popsaných mnoho myšlenek jak od Hazel, tak Augusta, některé části bych označila jako 'složitější na pochopení.' Člověk se musí během četby na knihu soustředit, neboť v ní vše poměrně dost navazuje a ztratíte-li se v první části, ty další již nebudou dávat tak velký smysl, jak by měly.
Určitě bych knihu doporučila všem, kteří si chtějí přečíst něco nového, přestože s podobným námětem jako mnoho již napsaných knížek. Většina fanoušků nejspíš bude z řad mladších generací, myslím si ale, že ani dospělý by touto četbou nepohrdnul. Je to dílo, do kterého se vyplatí investovat - litovat určitě nebudete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama